Poslodavci i sindikati se od januara 2025. godine spore oko budućih primanja i radnog vremena u javnom sektoru na saveznom i opštinskom nivou. To je dovelo do nekoliko štrajkova, a na kraju su morali da intervenišu posrednici.
Nedavno je konačno postignut kolektivni ugovor. To se tiče više od 2,5 miliona opštinskih i federalnih službenika. Reč je o zaposlenima u upravama, ali i u vrtićima i školama, u lokalnom saobraćaju, u upravljanju otpadom, u postrojenjima za prečišćavanje otpadnih voda, u bazenima, u ustanovama za negu ili na aerodromima. Zaposleni u pokrajinskim institucijama nisu obuhvaćeni; za njih će se na jesen voditi odvojeni pregovori.
Zaposleni će dobiti više novca u dve faze:
od 1. aprila 2025. tri odsto, ali najmanje 110 evra više mesečno. Druga faza će uslediti od 1. maja 2026. godine, sa povećanjem od 2,8 odsto. Od 1. jula 2025. godine biće povećane i naknade za smenski rad sa 40 na 100 evra, a za rad u smenama sa 105 na 200 evra. Pored toga, od 2026. godine trebalo bi da se poveća 13. mesečna plata.
Pored toga, radno vreme će postati mnogo fleksibilnije. Na primer, zaposleni će moći da zamene delove uvećane 13. mesečne zarade za do tri dodatna slobodna dana. Međutim, to se ne odnosi na opštinske bolnice u kojima poslodavci teško pronalaze zamenu. Od 2027. godine biće dodatni dan odmora.
Istovremeno, od 2026. godine zaposleni će imati mogućnost da dobrovoljno povećaju svoje nedeljno radno vreme do 42 sata na ograničeni period, čime će raditi više i zarađivati više.
Kolektivni ugovor ima rok od 27 meseci, ali se primenjuje retroaktivno od 1. januara 2025. godine.